reklama
kategoria: Społeczne
28 sierpień 2023

Wyzwania introwertyzmu w dzisiejszym społeczeństwie

zdjęcie: Wyzwania introwertyzmu w dzisiejszym społeczeństwie / pexels/3621210
pexels/3621210
Ludzie potrzebują ludzi. I jest to fakt nawet w przypadku introwertyka – ważne, żeby tylko okazać mu wyrozumiałość.
REKLAMA
Czym tak naprawdę jest introwertyzm? Wielki słownik języka polskiego podaje jego definicję jako „cechę osoby, która bardziej koncentruje się na własnym życiu wewnętrznym niż na kontaktach z innymi ludźmi i z otaczającym światem”. Introwertyk posiada wysoką wrażliwość na bodźce zewnętrzne, czego przeciwieństwem jest ekstrawertyk, będący ich poszukiwaczem.

Charakterystyczne rysy introwertyka: 
  • chęć przebywania samemu (lub z osobami, które bardzo lubi i czuje się przy nich komfortowo), 
  • silna potrzeba niezależności,
  • trudności w wyrażaniu swoich emocji,
  • wysoka uważność w słuchaniu innych,
  • łatwość spłoszenia się,
  • częste spoglądanie w głąb siebie, przyglądanie się swoim emocjom i myślom.
Pamiętajmy, że n i e ś m i a ł o ś ć nie jest cechą automatycznie przypisaną introwertyzmowi. Owszem, introwertycy mogą być nieśmiali, ale nie muszą. Mogą z łatwością nawiązywać nowe znajomości, ale częściej wolą spędzanie czasu samemu niż przeznaczanie go na interakcje z innymi ludźmi.

Przed czym stawia introwertyzm?
Nie ma absolutnie nic złego w tym, że czerpiesz energię z bycia samemu. Naturalnym jest, że samotność służy przemyśleniom, analizom i innym czynnościom, które po prostu lepiej robić samemu. A mimo wszystko introwertycy lubią przebywanie z ludźmi! Tylko jest jedno „ale”: ludźmi, których kochają, lubią, cenią, czują się przy nich bezpieczni i rozumiani. Dlatego tak często introwertyk nie będzie miał ochoty na długie imprezy czy spędy z osobami, których nie zna i czuje się przy nich niekomfortowo. Introwertycy posiadają okrojone grono najbliższych właśnie ze względu na swoje usposobienie. Zanim zaufają na maxa, musi upłynąć trochę czasu, ale kiedy już tak się stanie – zawiązują głębokie i wartościowe relacje. Oczywiście często bywa tak, że wśród społeczności introwertyk uchodzi za odludka, który boi się społecznych interakcji i nie korzysta z życia. Nie ma w tym prawdy – introwertyk doskonale umie korzystać z danych mu darów świata, po prostu robi to rozważniej i spokojniej. Dłużej zajmuje mu oswojenie z wieloma rzeczywistościami, dzięki czemu umie rozsądnie wybierać to, co służy jego zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.
Mocną stroną introwertyka jest głębokie skupienie nad tym, co ludzie do niego mówią. Służy to poświęcaniu uwagi detalom i zapamiętywanie szczegółów, o których później nikt może nie pamiętać. Wygadanie się introwertykowi to bardzo dobra forma terapii, bo potrafi on wysłuchać, jak mało kto.

Może dopiero niedawno przekonałeś/-aś się, że należysz do grona introwertyków i zastanawiasz się, czy da się z tego „wyleczyć”? Odpowiedź jest jasna: w żadnym wypadku nie powinieneś/powinnaś wstydzić się tego, kim dane jest ci być. Introwertyk nie należy do najprościej skonstruowanych typów ludzi, ale czy o to ma chodzić? Nie. Co dałoby życie w wiecznym uproszczeniu? Niewiele byśmy się dzięki niemu nauczyli, niewiele byśmy zdołali odkryć.

Autor: Alicja Langowska
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Mikołajki
15.6°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 18:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołajkach