reklama
kategoria: Miasto
29 czerwiec 2023

Mikołajki

zdjęcie: Mikołajki / Damian Swaciński/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Damian Swaciński/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Zapraszamy do odwiedzenia urokliwego miasta Mikołajki, położonego w samym sercu Mazur! To miejsce, gdzie natura i wodne atrakcje spotykają się z przyjemnością i spokojem.
REKLAMA

Tego szukamy w Mikołajkach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Mikołajki, Mikołajki praca, pogoda Mikołajki, hotele Mikołajki, Mikołajki atrakcje.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Mikołajkach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Przesmyk między Tałtami i Mikołajskim to obszar zamieszkany od starożytnych czasów, co potwierdzają odkrycia archeologiczne w Stawku oraz w okolicy rynku w Mikołajkach. Na początku, oba jeziora były połączone tylko wąskim strumykiem. Mikołajki zostały założone na terenie średniowiecznego Państwa Zakonu Krzyżackiego, a pierwsza wzmianka o osadzie datuje się na rok 1444. Wówczas wielki mistrz Konrad von Erlichshausen przyznał Wawrzyńcowi Prusowi 15 włók ziemi na prawie magdeburskim wraz z pełnym sądownictwem. Osada ta liczyła kilkanaście zagród, a na wzgórzu nad nimi wznosiła się Kaplica Św. Mikołaja. Początkowo nazywana Świętym Mikołajem, mała osada zaczęła rozwijać się dzięki napływowi polskiej ludności z Mazowsza. Już w 1516 r. Jan Nogaj prowadził karczmę w Mikołajkach za zgodą komtura w Rynie. W tamtym czasie powstał także pierwszy drewniany most zwodzony z podnoszoną klapą na środku, który znajdował się w miejscu dzisiejszej kładki dla pieszych.

W 1525 r. wielki mistrz Albrecht Hohenzollern zlikwidował Zakon Krzyżacki i przeszedł na luteranizm. Państwo zostało przemianowane na Prusy Książęce, a Mikołajki również podlegały reformie religijnej. Te tereny zostały wyłączone spod jurysdykcji biskupa warmińskiego, a w latach 1525-1530 przeprowadzono ogólnokrajową kampanię wprowadzającą nową wiarę. Kaplica św. Mikołaja w Mikołajkach została przemianowana na kościół luterański i wkrótce została rozbudowana do rozmiarów kościoła. Osada zaczęła się rozwijać, a w 1555 r. liczyła już 72 włóki ziemi, zamieszkałe głównie przez ludność polską.

Rozwój Mikołajek został nieco zahamowany podczas wojny polsko-szwedzkiej, w której książę pruski poparł Szwedów, przyciągając na Prusy Książęce najazdy oddziałów polsko-litewsko-tatarskich, które spowodowały zniszczenie kościoła. Dodatkowo klęska dżumy w latach 1710-1712, nieurodzaj i plaga myszy dodatkowo utrudniły sytuację. Upadające Mikołajki zostały uratowane dzięki szerokim nadaniom ziemi i podniesieniu statusu osady do rangi miasta. Stało się to 9 grudnia 1726 r., kiedy to król Prus Fryderyk Wilhelm I nadał Mikołajkom prawa miejskie, a pierwszy burmistrz Mikołajek nosił przydomek Kopeć. Jednak trudną odbudowę miasta przerwał pożar w 1729 r.

W 1758 r. wojska rosyjskie zajęły Mikołajki podczas wojny siedmioletniej, ale nie wyrządziły większych szkód. Podobnie łagodnie przeszły przez Mikołajki okres wojen napoleońskich w latach 1807-1812. Po odwrocie wojsk rosyjskich Mikołajki zaczęły korzystać z ruchu handlowego z Giżyckiem za pośrednictwem systemu kanałów między Tałtami i Niegocinem. Niestety, pożary, zarazy i nieurodzaj dotknęły miasto w latach 30. i 40. XIX wieku.

W 1832 r. odbył się spis ludności w Mikołajkach, który wykazał 178 domów i 1948 mieszkańców, a w 1864 roku liczba ta wzrosła do 2276 osób, w tym 42 Żydów. Początki turystyki wodnej w Mikołajkach sięgają 1843 r., kiedy to pierwszy statek, parowiec "Masovia", regularnie pływał z Pisza przez Mikołajki do Rynu. W 1854 r. król Fryderyk Wilhelm IV odwiedził Mikołajki, podróżując szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich właśnie na pokładzie "Masovii".

W XIX wieku nastąpiło powolne, ale skuteczne zniemczenie Mikołajek i całej Mazurii. Życie w mieście nadal koncentrowało się wokół portu, a mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, handlem, rzemiosłem i rolnictwem. Z tamtego okresu pochodzą również najstarsze zachowane zabytki architektoniczne miasta. Mikołajki przez długi czas były oddalone od głównych dróg lądowych. Dopiero w 1911 r. zbudowano linię kolejową z Olsztyna do Ełku, wraz z pierwszym nowoczesnym mostem nad jeziorami. Niemal równocześnie powstał również most drogowy między dawną kładką a mostem kolejowym.

Mikołajki poniosły poważne straty w czasie I wojny światowej. Już w sierpniu 1914 r. wycofujące się wojska niemieckie wysadziły przeprawy przez przesmyk między jeziorami, zarówno kolejową, jak i drogową. Eksplozje uszkodziły szyby w domach i kościele w Mikołajkach. W listopadzie 1914 r. Mikołajki znalazły się na bezpośredniej linii frontu między niemieckimi a rosyjskimi wojskami. Po wyparciu Rosjan pod koniec 1914 r. wojna oddaliła się od Mikołajek i już do nich nie powróciła.

Zniszczone miasto zostało objęte ogólnoniemiecką akcją pomocy Prusom Wschodnim, a patronat nad Mikołajkami objęło miasto Choszczno w Pomorzu, przekazując 90 tysięcy marek na odbudowę. Za te środki naprawiono szkody oraz przywrócono działalność młyna, tartaku i fabryki kamienia. Po modernizacji przystani, do której zawijały statki turystyczne na trasie Pisz - Mikołajki - Giżycko - Węgorzewo, miasto stało się popularnym ośrodkiem turystycznym w okresie międzywojennym. Również polscy turyści, tacy jak Jędrzej Giertych, Mieczysław Orłowicz i Melchior Wańkowicz, odwiedzali Mikołajki. W 1939 r. miasto liczyło 2637 mieszkańców.

II wojna światowa dotarła na Mazury dopiero na przełomie 1944/1945 r., ale Mikołajki wcześniej już wpisały się w historię tego konfliktu. Od 1940 r. działała tam placówka służb wywiadowczych Abwehry o nazwie Walli II, powiązana z Kwaterą Główną Hitlera w Gierłoży. Przed wkroczeniem wojsk radzieckich część mieszkańców została ewakuowana, a pozostali doświadczyli wejścia Armii Czerwonej do Mikołajek 27 stycznia 1945 r. Zgodnie z ustaleniami konferencji pokojowych w Jałcie i Poczdamie, Mazury przypadły Polsce, co było nowością dla Mikołajek po okresie rządów krzyżacko-pruskich-niemieckich. W miasto zaczęła napływać ludność z Kresów Wschodnich, przynosząc ze sobą katolicką religię na tereny dotąd protestanckie. Pojawiły się również polskie władze, organizujące państwowość na terenach, które wcześniej były pod niemiecką kontrolą, tzw. Ziem Odzyskanych.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
Informacje
Pogoda
Dane statystyczne
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Mikołajki
3.7°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołajkach