reklama
kategoria: Kraj
1 styczeń 2024

Nie żyje b. posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska

zdjęcie: Nie żyje b. posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska / fot. PAP
fot. PAP
W poniedziałek w wieku 82 lat zmarła posłanka wielu kadencji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). O jej śmierci poinformowała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
REKLAMA

"Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła dziś rano po walce z ciężką chorobą" - poinformowała w poniedziałek rano na platformie X (dawniej Twitter) marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Znakomita Posłanka, najlepsza Przyjaciółka, która dzieliła się ze wszystkimi swoją wiedzą i doświadczeniem" - dodała. "Kochana Iwono, trudno opisać ból. Byłaś dla nas bardzo ważna. Będzie nam Ciebie brakować" - podkreśliła marszałek Senatu.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (ur. 3.01.1941 r. w Komornikach). Posłanką została w 1991 roku i zasiadała w nim do 2023 r. w Sejmie III RP była najdłużej nieprzerwanie zasiadającą parlamentarzystką.

Na swojej stronie internetowej pisała, że była "łodzianką z wyboru", absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim i "wieloletnią dziennikarką pasjonującą się przemysłem lekkim". W stanie wojennym - jak można przeczytać na jej stronie - była pozbawiona prawa wykonywania zawodu, działała w podziemnej "Solidarności". W czerwcowych wyborach 1989 r. kierowała kampanią Solidarności w Łodzi. Po 4 czerwca 1989 roku organizowała lokalny oddział "Gazety Wyborczej", potem była jego naczelną.

Należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w PRL pracowała w "Dzienniku Łódzkim", "Głosie Robotniczym" i Telewizji Polskiej w Łodzi. Od początku lat 80. związana z NSZZ "Solidarność" i środowiskiem opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym krótko internowana (do 16 grudnia 1981 r.).

W 1990 wstąpiła do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Później należała do Unii Demokratycznej i Unii Wolności, od 2001 działała w Platformie Obywatelskiej.

W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; zrezygnowała po oskarżeniach dotyczących tego, że w 1968 roku publikowała artykuły antysemickie. Mówiła wówczas: „Nie zrezygnowałam dlatego, że czuję się winna. 30 lat temu ukazywały się podłe i głupie artykuły sygnowane moim nazwiskiem”.

Śledzińska-Katarasińska była posłanką Sejmu I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji, sprawowała mandat poselski nieprzerwanie przez 32 lat reprezentując m.in. Unię Demokratyczną, Unię Wolności i Platformę Obywatelską. W latach 2005–2015 była przewodniczącą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W 2010 r. została członkinią Rady Programowej TVP S.A. W 2016 r., kiedy PO zrezygnowała z członkostwa w radzie programowej TVP, Śledzińska-Katarasińska jako dotychczasowa jej przewodnicząca mówiła: "komentowanie manipulacji w mediach publicznych i polityki kadrowej, jaka tam zapanowała nie jest specjalnie już w tej chwili odkrywczym zajęciem. Niemniej od samego komentowania raczej nie można oczekiwać zmiany".

W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. po raz pierwszy nie dostała się do Sejmu. (PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mikołajki
2.2°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołajkach