reklama
kategoria: Kraj
5 kwiecień 2025

Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle nowym kierunkiem na Politechnice Opolskiej

zdjęcie: Modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle nowym kierunkiem na Politechnice Opolskiej / fot. PAP
fot. PAP
Politechnika Opolska wprowadza do swojej oferty edukacyjnej studia inżynierskie modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle. Jak podkreśla rektor uczelni prof. Marcin Lorenc, nowy kierunek wpisuje się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.
REKLAMA

Nowy kierunek ma być odpowiedzią na rosnący ze strony firm popyt na inżynierów wykazujących się znajomością nowoczesnych technologii informatycznych wspomagających opisywanie obiektów, procesów, systemów i decyzji za pomocą modeli symulacyjnych.

"Postępująca cyfryzacja niemal każdej dziedziny życia społeczeństw rozwiniętych, w tym działalności gospodarczej, sprawia że coraz częściej poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści biegle posługujący się narzędziami informatycznymi, którzy posiadają zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości oraz inżynierii mechanicznej, szczególnie w obszarze projektowania inżynierskiego. Integracja tych zagadnień stanowi obecnie przyszłościowy kierunek kształcenia wpisujący się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, będące jednym z kluczowych wyznaczników transformacji gospodarczej kraju – podkreśla prof. Marcin Lorenc.

W programie studiów nowego kierunku dominują zajęcia laboratoryjno-projektowe o charakterze praktycznym. Uczelnia podkreśla, że dzięki współpracy z partnerami przemysłowymi możliwa będzie realizacja zajęć takich jak: warsztaty i panele eksperckie w ścisłej współpracy z przedsiębiorcami. Ponadto studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe w zakładach produkcyjno-usługowych, co stwarza dodatkową możliwość rozwoju oraz pozwala na nawiązanie współpracy z potencjalnymi pracodawcami.

Wśród ogólnych treści kształcenia znajdują się m.in.: podstawy modelowania matematycznego i statystycznego, techniki i narzędzia symulacyjne, grafika inżynierska uzupełniona o techniki CAD, podstawy projektowania graficznego, rachunek ekonomiczny i analiza finansowa, współczesne koncepcje zarządzania, w tym zarządzanie procesowe oraz elementy cyfryzacji przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Przemysłu 4.0.

W ocenie uczelni, absolwent kierunku modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle będzie jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy inżynierów gospodarki cyfrowej. Zdaniem PO, posiadanie dyplomu da absolwentom szansę zatrudnienia m.in. jako specjalista: ds. symulacji procesów, ds. optymalizacji procesów, ds. strategii i transformacji cyfrowej, ds. cyfryzacji procesów, inżynier procesów cyfrowych, a także jako analityk: biznesowy, ds. prognozowania popytu, konsultant ds. rozwiązań biznesowych, projektant CAD/CAM, projektant systemów produkcyjnych. (PAP)

masz/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mikołajki
5.1°C
wschód słońca: 05:49
zachód słońca: 19:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołajkach